ХАРКІВЩИНА: WEB-проект Харківської обласної універсальної  наукової бібліотеки

Інформація про звання
«Почесний громадянин міста Харкова» та «Почесний громадянин Харківської області»

Почесний громадянин м. Харкова

Звання "почесного громадянина" було встановлено в Росії царським маніфестом 1832 року і надавалося за заслуги перед містом і державою, а також окремим категоріям міських обивателів (особам, які отримали наукові звання, священникам, деяким чиновникам, купцям І гільдії та інш.). Це звання надавало істотні привілеї його носіям і поділялося на потомственне почесне громадянство і особисте. В Харкові звання "почесний громадянин" існувало з 1837 до 1914 рр. і присвоювалося за рішенням Харківської міської думи і звисочайшего повеління імператора.

Серед удостоєних цього звання були:
Олександр Бурнашов - дійсний статський радник, голова Харківського окружного суду, член опікунської ради Харківського товариства опіки над бездоглядними малолітніми сиротами;
Євген Богданович - голова Харківського товариства взаємного страхування майна;
Владислав Франковський - доктормедицини, відомий громадський діяч;
Олександр Петров - губернатор Харківщини з 1886 до 1895 р.;
Леонард Гіршман - професор Харківського університету.

У 1998 році з ініціативи тодішнього голови Харківської міськради ("мера" Харкова) М. Пилипчука звання "Почесний громадянин міста Харкова" було відновлено у правах і розроблено положення про його присвоєння з врученням нагрудного знака і занесення імені до "Книги Почесних громадян міста Харкова".

Згідно з положенням, звання "Почесний громадянин міста Харкова" присвоюється мешканцям або колишнім мешканцям Харкова, які своєю працею, відомими досягненнями у виробничій, науковій, культурній і громадській діяльності особливо сприяли розвитку і пропаганді міста, досягли визнання у різних галузях літератури і мистецтва, фізичної культури і спорту. Право присвоєння звання належить виконкому Харківської міськради, а вся робота з підготовки і узагальнення матеріалів покладена на головне управління з гуманітарних і соціальних питань міськвиконкому.

Нагрудний знак

Нагрудний знак «Почесний громадянин міста Харкова» (для закріплення на стрічці), виготовлений із срібла. Розміри по вісям 60x56 мм. Знак складається з картушу, оповитому обабіч золотим вінком з стилізованого дубового листя (позолота), оплетеного стрічкою темно-зеленого кольору (емаль). У горішній частині картуша розміщено герб міста Харкова (кольорові емалі), під гербом напис «Почесний громадянин міста Харкова» - зеленого кольору (емаль).

Мініатюра Нагрудного знаку «Почесний громадянин міста Харкова» (фрачний варіант) виготовлений із срібла. Розміри по вісям 30x28 мм. Знак складається з картушу, оповитому обабіч золотим вінком з стилізованого дубового листя (позолота), оплетеного стрічкою темно-зеленого кольору (емаль). У горішній частині картуша розміщено герб міста Харкова (кольорові емалі), під гербом напис «Почесний громадянин міста Харкова» - зеленого кольору (емаль).

Книга Почесних громадян

Книга Почесних громадян міста Харкова складається з аркушів, надрукованих на спеціальному папері, форматом 297x420 мм, з орнаментом у слобожанському стилі, друкованому бронзовою фарбою. В горішній частині орнаменту вписаний герб міста Харкова у золотому вінку з стилізованого дубового листя, оплетеного стрічкою. У вікна орнаменту вписані малюнки (у сіро-блакитних тонах) найбільш відомих пам'яток - символів міста. В верхній частині - зображення Університетської гірки: Покровського монастиря та дзвіниці Успенського собору. В нижній частині - зображення будинку державної промисловості (Держпрому). Ліворуч - зображення пам'ятника Т. Г. Шевченку. Праворуч - зображення Успенського собору та кутової частини будівлі міської ради.

У центральній частині розміщений напис «Звання ПОЧЕСНИЙ ГРОМАДЯНИН МІСТА ХАРКОВА надається», далі - два рядки для заповнення прізвища, ім'я та по-батькові особи; напис «за досягнення», три вільних рядки для заповнення; напис «№ посвідчення та пам'ятного знаку», рядок для дати, напис «Підпис». Написи друковані стилізованим шрифтом сіро-блакитного кольору.

Обкладинку оправлено замшею темно-зеленого кольору та кутовими орнаментними карбованими накладками з бронзи зі срібленням. На лицьовому боці прикріплено: викарбуваний знак «Почесний громадянин міста Харкова», викарбувану накладку з написом «КНИГА ПОЧЕСНИХ ГРОМАДЯН МІСТА ХАРКОВА» та викарбувану накладку з написом «1999» (рік поновлення присвоєння звання «Почесний громадянин міста Харкова») - все з бронзи зі срібленням. Книга має дві карбовані застібки.

Почесні громадяни м. Харкова

2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014
2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004
2003 2002 2001 2000 1999

 

Почесний громадянин Харківськї області
Витяг з Положення про звання

Звання "Почесний громадянин Харківської області" засноване у 2006 р. Положення про звання затверджено рішенням Харківської обласної ради від 26 жовтня 2006 р. № 71-V (VI сесія V скликання).

Звання присвоюється жителям Харківської області, регіонів України, громадянам інших країн, які зробили вагомий внесок у розвиток Харківського регіону, піднесення його авторитету, як на державному так і на міжнародному рівні та в знак великої поваги до їх політичної та громадської діяльності.

Звання "Почесний громадянин Харківської області" присвоюється щорічно не більше ніж п’ятьом особам.

Особам, яким присвоюється звання "Почесний громадянин Харківської області", вручається відповідне посвідчення Почесного громадянина Харківської області, диплом Почесного громадянина Харківської області, нагрудний знак "Почесний громадянин Харківської області" і його мініатюра.

Запис про "Почесного громадянина Харківської області" вноситься до Книги Почесних громадян Харківської області, яка постійно зберігається у Харківській обласній раді.

Почесні громадяни Харківської області

2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013
2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006
до головної сторінки...