ХАРКІВЩИНА: WEB-проект Харківської обласної універсальної  наукової бібліотеки

« Методичні матеріали

 

Наша історія: 50 років Харківської обласної універсальної наукової бібліотеки

Методичні матеріали [2001]

До 50-тиріччя ХОУНБ

зміст

 

Участь бібліотек України в написання "Історії міст і сіл Української РСР"

Ярошик В.О. зав. відділом україніки ХДНБ ім. В.Г.Короленка
Полянська Н.І. зав.сектором ХДНБ ім. В.Г.Короленка

Серед багатого розмаїття творів є видання, які можна вважати національним надбанням нашої країни. До таких належить 26-томна "Історія міст і сіл Української РСР", що була видана за рішенням ЦК КП України (1962 р.) до 50-річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції. Б підготовка здійснювалася на громадських засадах. Це була перша фундаментальна історична праця, кожний том якої висвітлював історію населених пунктів окремих областей України, а їх на той час налічувалося майже 40 тисяч.
Важливе місце у збиранні матеріалів для написання нарисів про міста і села належить обласним державним архівам, музеям, краєзнавчим науково-дослідним установам. Неабияку роль в цьому зіграли і наукові бібліотеки, де найбільш повно зосереджено краєзнавчу літературу. Очолювала цю роботу Державна Історична бібліотека України, яка спільно з Інститутом історії АН України розробила методичні рекомендації щодо організації роботи обласних бібліотек з надання допомоги авторам "Історії міст і сіл...". У рекомендаціях було запропоновано у стислий строк організувати пошук матеріалів, взяти на облік всю літературу, в якій можна знайти відомості про окремі населені пункти певної області України, підготувати бібліографічні посібники. Бібліографічні описи літератури, крім відображення в краєзнавчих каталогах та картотеках, надсилалися до Історичної бібліотеки у Київ, де під час підготовки 26-тітомноі "Історії міст і сіл..." було створено каталог населених пунктів України.
1967 року вийшов перший том видання - "Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область". У його підготовці брали участь історики і економісти, географи і етнографи, філологи і мистецтвознавці, вчителі, краєзнавці, робітники і колгоспники. Значну допомогу авторам тому надала і ХДНБ ім. В.Г.Короленка, яка разом із обласною бібліотекою очолила роботу як методичний центр серед бібліотек області та Лівобережної України. Через десять років його було перевидано російською мовою з внесенням багатьох доповнень.
ХДНБ ім. В.Г. Короленка - одна з найбільших книгозбірень нашої держави, має понад 50 тисяч документів, присвячених Слобожанщині. Багатюща краєзнавча інформація міститься на сторінках періодичних видань XIX - XX ст. Тому бібліотека завжди надавала великого значення бібліографуванню цих джерел. І на час підготовки "Історії міст і сіл..." вона вже мала краєзнавчий довідково - бібліографічний апарат. Проте спостерігалась і відсутність з різних причин деяких джерел. Це могло негативно позначитися на забезпеченні авторами "харківського тому" повноти бібліографічної інформації.
Тому як методичний центр з цього питання, ХДНБ насамперед провела велику роботу з виявлення у своїх фондах відсутніх краєзнавчих матеріалів. З цією метою були обстежені фонди найбільших бібліотек міста - ЦНБ ХДУ, ОУНБ, ХДНМБ та обласного архіву. Було розроблено план роботи з розкриття змісту місцевої періодичної преси. До роботи було залучено центральні районні та міські бібліотеки, що збирали літературу з краєзнавства, бібліотеки окремих підприємств, сільські книгозбірні.
ХДНБ ім. В.Г.Короленка склала картотеку старих та нових назв населених пунктів області, збираючи відомості про них. Було розкрито зміст довідкової літератури історичного, біографічного, топонімічного напрямків. Для розкриття змісту місцевої преси широко залучилися районні бібліотеки, які передплачували районні газети.
Одночасно фахівці ХДНБ приступили до обслуговування авторів "харківського тому". Було створено допоміжну робочу картотеку авторів тому з адресами, телефонами та тематикою роботи і взято на повне інформаційне обслуговування. Авторам, крім бібліографії, надавалися тематичні добірки літератури. Вся робота з підготовки тому зосереджувалася у довідково -бібліографічному відділі, в структурі якого був сектор краєзнавчої бібліографії.
Уже 1964 року ХДНБ ім. В.Г.Короленка разом з ХОУНБ підготувала бібліографічний покажчик "Харківщина: Історія міст і сіл" на допомогу авторам "Історії міст і сіл...". Покажчик мав гриф "Для службового користування". У передмові до нього сказано: "Історикам слід критично підійти до пропонованого матеріалу і, ураховуючи всі недоліки літератури періоду культу особи, відібрати цінні фактичні дані".
До покажчика було включено дореволюційні видання, літературу 1917 - 1943 рр., вибірково 1943 -1959 рр. та 1960 -1964 рр. Це було пов'язане з тим, що багато документів на той час були закриті навіть для істориків - авторів "Історії міст і сіл..7' і знаходились у "спепхрані". Тому покажчик був дуже ополітизований, здебільшого висвітлював керівну роль КПРС у соціально-економічному розвитку населених пунктів. Із п'яти розділів посібника лише три безпосередньо були присвячені темі. Для зручності користування посібником бібліографи робили позначку про місцезнаходження документів. Допоміжний апарат складався з географічного та іменного покажчиків, переліку бібліографічних покажчиків про Харківщину. Видання мало і список газет Харківщини, наявних у фондах ХДНБ.
Згаданий бібліографічний посібник користувався великим попитом істориків - авторів "Історії міст і сіл...".
Під час роботи над створенням "харківського тому" кількісно і якісно поповнились краєзнавчі каталоги та картотеки не тільки великих, але й районних, міських, сільських бібліотек. Тут з'явились фотоальбоми, присвячені окремим періодам життя краю та відомим людям, тематичні папки газетних матеріалів про край, літописи окремих населених пунктів. Кожна районна бібліотека вела картотеку своїх населених пунктів. Значно активізувалася довідкова робота. Спостерігався тісний взаємозв'язок в роботі бібліотек. Замовлення на конкретні тематичні довідки районні бібліотеки надсилали до ХДНБ. І таких довідок фахівці ХДНБ виконували майже 6 тисяч нарік.
Здійснювалися службові відрядження до Державної бібліотеки ім. В.І. Леніна у Москві та Державної публічної бібліотеки ім. М.Є.Салтикова - Щедріна у Ленінграді з метою виявлення матеріалів про наш край та забезпечення відповідною інформацією авторів.
Видання багатотомної "Історії міст і сіл Української РСР" стало значною подією у розвитку краєзнавства. Читачі одержали інформацію про рідний край, значно поліпшилося довідкове обслуговування користувачів.
З часу виходу "харківського тому" у суспільстві відбулися значні політичні зміни -Україна стала незалежною державою. Тому перевидання "Історії міст і сіл...", на думку працівників відділу україніки ХДНБ ім. В-Г.Короленка, є конче необхідною справою. Останнім часом істориками і краєзнавцями Харківщини було здійснено дослідження, результатом яких стало видання багатьох книжок, присвячених історії окремих населених пунктів області. Отже, ці матеріали стануть у пригоді при підготовці нового "харківського тому".

 

зміст