Волошин Петро Власович
Звання «Почесний громадянин м. Харкова» присвоєно у 2015 році за професіоналізм, вагомий внесок у розвиток Харкова, що сприяло підвищенню його всеукраїнського та міжнародного іміджу.
Засновник наукової школи психоневрології, директор державної установи “Інститут неврології, психіатрії та наркології Національної академії медичних наук України”.
Народився 13 січня 1928 р. у с. Любарці Баришівського району Київської області.
У 1946 р. закінчив Харківську спецшколу Військово-Повітряних Сил.
У 1951 р. закінчив Український заочний політехнічний інститут (нині Українська інженерно-педагогічна академія [УІПА]).
У 1959 р. з відзнакою закінчив Харківський медичний інститут (нині Харківський національний медичний університет [ХНМУ]).
У 1963 р. закінчив аспірантуру при кафедрі нервових хвороб цього ж інституту та захистив кандидатську дисертацію. Працював асистентом (1962–1966 рр.) та доцентом (з 1966 р.) цієї ж кафедри.
У 1972 р. обраний доцентом, а в 1973 р. – завідувачем кафедри нервових хвороб Чернівецького медичного інституту.
У 1973 р. – захистив докторську дисертацію.
У 1974 р. присвоєно вчене звання професор.
Протягом 1974–1977 pp. працював за сумісництвом проректором з наукової роботи Чернівецького медичного інституту.
У 1977 р. – призначений директором Українського НДІ клінічної та експериментальної неврології і психіатрії (з 2000 р. –“Інститут неврології, психіатрії та наркології Національної академії медичних наук України”).
З 1984 р. П.В.Волошин – голова Науково-практичного товариства неврологів, психіатрів і наркологів України.
У 1986 р. – удостоєний звання “Заслужений діяч науки і техніки УРСР”.
У 1993 р. – лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.
Під керівництвом П.В.Волошина Інститут неврології, психіатрії та наркології перейшов з третьої категорії НДІ у найвищу, першу, а у 2000 р. переведений з системи МОЗ у систему Академії медичних наук України. З 1993 р. тут видається журнал “Український вісник психоневрології” (голов. ред. – П.В.Волошин). Традиційно на базі інституту проводяться з’їзди неврологів, психіатрів і наркологів України й національні конгреси (1997, 2002). Інститут – центр клінічних випробувань нових лікарських препаратів вітчизняних і закордонних фармакологічних фірм для лікування психоневрологічних захворювань.
З 1997 р. П.В.Волошин за сумісництвом – завідувач кафедри неврології і нейрохірургії Харківської медичної академії післядипломної освіти [ХМАПО]. Клінічною базою кафедри є неврологічна клініка Інституту неврології, психіатрії та наркології АМН України, а також міська клінічна лікарня № 7, яка має у складі чотири неврологічні відділення, нейрохірургічне, терапевтичне і відділення реанімації та інтенсивної терапії. Клініки оснащені найсучаснішим обладнанням (комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія, кабінети електрофізіологічної діагностики, рентгенологічні, ультразвукові та сучасні лабораторні дослідження). Щорічно на кафедрі підвищують кваліфікацію 250 лікарів. Відкриті цикли вдосконалення медсестер неврологічних відділень і кабінетів. У процесі навчання застосовується комп’ютерний контроль знань. Вихованці кафедри працюють у навчальних та наукових закладах не тільки Харкова, а й інших міст України. На кафедрі також навчаються у клінічній ординатурі лікарі з іноземних держав – Лівану, Палестини, Сирії, Йорданії, Судану, Грузії.
П.В.Волошин – засновник наукової школи психоневрологів, успішно готує національні кадри вищої кваліфікації. Під його керівництвом підготовлено й захищено 20 докторських і більше 60 кандидатських дисертацій. Професор П.В.Волошин – автор більше 500 наукових праць, у т.ч. 12 монографій, 23 винаходів і патентів, 26 навчальних посібників.
Петро Власович Волошин – академік Української екологічної академії наук, Академії вищої школи, голова Експертної комісії МОЗ і АМН України з неврології, голова Спеціалізованої ради з захисту докторських дисертацій з неврології, психіатрії і наркології, член редакційних рад десяти спеціалізованих медичних журналів, дійсний член Американської академії медицини й психіатрії, академік Нью-Йоркської Академії наук.
Нагороджений орденом “За заслуги” III ступеня (1997), орденом “Дружби народів”, відзнакою “Відмінник охорони здоров’я”; його ім’я – на Алеї Трудової Слави України. Також нагороджений Почесною відзнакою Чехословаччини – “За заслуженный труд в развитии советско-чехословацких связей” ІІ ступеня, почесною грамотою Товариства радянсько-американської дружби й співробітництва.
10 липня 2015 р. рішенням 41 сесії Харківської міськради 6-го скликання присвоєно звання “Почесний громадянин міста Харкова” за професіоналізм, вагомий внесок у розвиток м. Харкова, що сприяло піднесенню його авторитету як на державному, так і на міжнародному рівні. Вшановування нових почесних громадян міста Харкова відбулося 22 серпня в Палаці студентів Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого.
Помер 27 жовтня 2021 р.
Матеріал підготовлено у 2015 році
Інші роки: