Веракса Максим Олександрович
Звання «Почесний громадянин м. Харкова» присвоєно у 2017 році за професіоналізм, вагомий внесок у розвиток Харкова, що сприяло підвищенню його всеукраїнського та міжнародного іміджу.
Десятиразовий чемпіон світу, восьмиразовий паралімпійський чемпіон з плавання
Народився 14 серпня 1984 р. у Харкові.
У 3 роки до басейну його привів батько, викладач фізкультури ХАІ (нині Національний аерокосмічний університет ім. М.Є.Жуковского), заслужений тренер України з плавання Олександр Веракса. Він сам став першим тренером майбутнього чемпіона. Тренувався в «Акварені» (раніше «Спартак»).
З 10 років тренером Максима став Василь Георгійович Кеке.
Був чемпіоном України серед юнаків, встановив рекорди України в естафетному плаванні 4х100 м вільним стилем та 4х100 м – комбінованим, змагався на першості Європи.
Закінчив Харківське державне вище училище фізичної культури № 1 (ХДВУФК); відділення плавання.
У 20 років він несподівано втратив зір (лікарі встановили діагноз – атрофія зорового нерву; праве око осліпло повністю, ліве – частково). Однак, він продовжив тренуватися й перейшов у паралімпійський спорт.
У 2006 р. став чемпіоном світу серед спортсменів-інвалідів (на дистанціях 50, 100 м в/с та 100 м н/с), встановив 5 рекордів світу.
У цьому ж році М.Веракса став членом паралімпійської збірної команди України.
Займається у секції плавання Харківського регіонального центру культури і спорту інвалідів «Інваспорт». Як і раніше спортсмена тренує В.Г.Кеке, заслужений тренер України, тренер штатної збірної команди України з плавання.
У 2007 р. закінчив Харківську державну академію фізичної культури [ХДАФК].
У 2008 р. на Паралімпійських іграх у Пекіні (Китай) М.Веракса встановив 5 рекордів світу. За підсумками змагань він був названий кращим спортсменом XIII літніх Паралімпійських ігор та обраний прапороносцем української команди на закритті Олімпіади.
У 2009 р. на чемпіонаті Європи у Рейк’явіку (Ісландія) він встановив 3 світові рекорди на дистанціях: 50 м в/с, 100 м в/с, 200 м у комплексному плаванні. У цьому ж році спортсмен занесений до книги рекордів Гінеса, як найшвидший плавець-паралімпієць (22.99 – такий рекорд на дистанції 50 м в/с встановив харків’янин; цей рекорд світу дійсний і досі). У Харківській області цій результат є рекордом і серед спортсменів без фізичних вад.
У 2010 р. на чемпіонаті світу у Нідерландах встановив рекорд на дистанції 200 м у комплексному плаванні.
У 2012 р. на Паралімпіаді у Лондоні (Великобританія) встановив 2 паралімпійські рекорди; виборов 3 золоті та 1 бронзову медалі.
У 2014 р. на чемпіонаті Європи у Нідерландах встановив рекорд світу на дистанції 4х100 м в/с.
У 2015 р., за інформацією Міністерства молоді та спорту України, М.О.Веракса увійшов до списку 24 найкращих спортсменів в історії незалежної України за 24 роки (спецпроект до Дня незалежності).
У 2016 р. на XV літніх Паралімпійськіх іграх у Ріо-де-Жанейро (Бразілія) плавець здобув 3 медалі: золото на своїй коронній 50-метрівці вільним стилем, і 2 бронзи – на 100-метрівках «кролем» і «брасом». На цих іграх Україна вперше посіла третє місце за кількістю золотих медалей та в командному заліку.
Максим Веракса – заслужений майстер спорту України, один з найбільш титулованих спортсменів України, доклав багато зусиль для прославлення Харкова на міжнародній спортивній арені. Він учасник трьох Паралімпіад (Пекін, Лондон, Ріо-де-Жанейро) – восьмикратний чемпіон і чотириразовий бронзовий призер Паралімпійських ігор. Десятикратний чемпіон світу (ПАР 2006, Нідерланди 2010, Канада 2013, Шотландiя 2015) та триразовий срібний призер чемпіонатів Світу (Нідерланди 2010, Канада 2013). Одинадцятикратний чемпіон Європи, срібний та бронзовий призер (Ісландія 2009, Німеччина 2011, Нідерланди 2014, Португалія 2016). Встановив 15 світових рекордів і 9 паралімпійських рекордів (деякі встановлені ним рекорди спортсмен сам і поліпшував).
В Україні набирає обертів проект, у рамках якого паралімпійці зустрічаються з дітьми з інвалідністю та розповідають про боротьбу з життєвими обставинами, про свій шлях до медалей. Зустрічі пройшли у Львові, Івано-Франковську, Дніпрі, Харкові. Максим Веракса також бере активну участь у цьому проекті.
Нагороджений орденами «За заслуги» ІІІ ст. (2008), ІІ ст. (2012), І ст. (2016), орденом «За розбудову України» (2015), Почесними грамотами Кабінету Міністрів України (2008, 2012), Почесною грамотою Верховної Ради України (2008), Почесною відзнакою Харківської облради «Слобожанська Слава» (2008).
21 червня 2017 р. рішенням ХІІІ сесії Харківської міської ради 7-го скликання присвоєно звання «Почесний громадянин міста Харкова» за професіоналізм, вагомий внесок у розвиток Харкова, що сприяло підвищенню його всеукраїнського та міжнародного іміджу. Відзнаки новим почесним харків’янам вручив міський голова Геннадій Кернес. Вшанування нових почесних громадян міста відбулося 23 серпня у Харківському національному академічному театрі опери та балету ім. М.Лисенка.
Матеріал підготовлено у 2017 році
Інші роки: