Ярославський Олександр Владиленович
Звання «Почесний громадянин м. Харкова» присвоєно у 2020 році за професіоналізм, вагомий внесок у розвиток Харкова, що сприяло підвищенню його всеукраїнського та міжнародного іміджу.
Бізнесмен, президент бізнес-групи «DCH»
Народився 5 грудня 1959 р. у м. Жданов (нині Маріуполь) Донецької області у родині лікарів. За кілька років сім’я переїхала до Харкова.
Закінчив Харківський інститут громадського харчування (нині Харківський державний університет харчування та торгівлі [ХДУХТ]), за фахом інженер-технолог.
Служив в армії (на території Угорщини), потім навчався в Школі міліції у Харкові.
У 1986–1987 рр. – інспектор відділу боротьби з розкраданням соціалістичної власності Московського райвідділу внутрішніх справ м. Харків.
У 1987–1989 рр. навчався в аспірантурі Одеського технологічного інституту.
У 1989 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук.
У 1990 р. повернувся до Харкова. Працював у Харківському інституті громадського харчування [ХДУХТ].
З 1992 р. займається підприємницькою діяльністю.
У 1992–1996 рр. – віце-президент АТ «Гея».
У 1996–1997 рр. – віце-президент представництва фірми «Тривертон Інтернешнл Лімітед» в Україні.
З 1998 р. – президент Акціонерного комерційного інноваційного банку [АКІБ] «УкрСибБанк».
З 2003 р. – почесний президент АКІБ «УкрСибБанк».
У 2004–2005 рр. – член ради підприємців КМ України.
У 2005–2012 рр. – президент Відкритого акціонерного товариства «Футбольний клуб» «Металіст». Завдяки його керівництву і перебудові усіх клубних структур, клуб встановив рекорд України – 6 років поспіль виборював бронзові медалі національного чемпіонату з футболу серед команд вищої ліги. За участю Ярославського створено дитячо-юнацьку футбольну школу «Металіст», фінансується проектування й будівництво сучасної навчально-тренувальної бази клубу та дитячого футбольного центру «Металіст».
У 2006 р. створив концерн DCH (Development Construction Holding). Президент бізнес-групи DCH.
Група DCH – одна з найпотужніших бізнес-груп України, що включає фінансові структури, промислові об’єкти, девелоперські компанії, об’єкти нерухомості. DCH був генеральним інвестором і координатором підготовки Харкова до «Євро-2012» (реконструкція об’єктів спортивної інфраструктури міста у т. ч. стадіону «Металіст», міжнародного аеропорту «Харків», будівництво першого готелю класу люкс – Kharkiv Palace).
О.В.Ярославський – відомий український меценат. Він підтримує розвиток українського спорту, відкрив першу чергу музею турніру «Євро-2012», фінансує благодійний фонд «Рідний дім», брав участь у фінансуванні проекту «Лікарня майбутнього». Надав значну допомогу місту у боротьбі з пандемією Covid-19 (придбав 50 апаратів штучної вентиляції легенів, 400 тисяч тестів, спільно з міською владою планує відкрити Експертний лабораторно-діагностичний центр інфекційних хвороб та санітарного захисту для створювання вакцини, у т. ч. від коронавірусу та ін.).
О.В.Ярославський протягом багатьох років надає системну підтримку вузам Харкова, сприяє підвищенню якості освіти: група DCH підписала меморандум про стратегічне партнерство з Харківським національним університетом ім. В.Н.Каразіна [ХНУ] та Національним технічним університетом «Харківський політехнічний інститут» [НТУ «ХПІ»]. На базі Харківського національного університету міського господарства ім. О.М.Бекетова [ХНУМГ] був створений Центр трансферу технологій «Мегаполіс», який сприяє формуванню бізнес-простору для розвитку технологічних і соціальних інноваційних ідей, їх реалізації і впровадження в повсякденну бізнес-діяльність підприємств і установ. На території ХНУ, завдяки виділеному бізнесменом фінансуванню, встановлені пам’ятники видатним діячам, долі яких пов’язані з вишем (лауреатам Нобелівської премії І.Мечникову, Л.Ландау і С.Кузнецу, класику української літератури П.Гулаку-Артемовському), на території ХНУМГ розміщений пам’ятник відомому архітектору О.Бекетову.
У 2018 і 2019 роках О.Ярославський за вагомий особистий внесок у розвиток Харкова і багаторічне сприяння розвитку провідних вузів міста, був удостоєний звання «Почесний доктор» (Doctor Honoris Causa) ХНУМГ та ХНУ.
Він регулярно відвідує Всесвітній економічний форум у Давосі; став одним з організаторів Українського ланчу (2011). У складі української делегації брав участь у Ялтинській конференції (YES) у 2011 і 2013 рр.
Нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеню, почесною відзнакою Харківської облради «Слобожанська слава» (2009), орденом Пошани за внесок в турнір УЄФА (2012), низкою нагород від Української православної церкви.
«Почесний громадянин Харківської області» (2006 р.).
24 червня 2020 р. рішенням сесії Харківської міської ради присвоєно звання «Почесний громадянин міста Харкова» за професіоналізм, вагомий особистий внесок у розвиток м. Харків, що сприяло підвищенню його всеукраїнського та міжнародного іміджу. Святкову церемонію нагородження влаштують на День Харкова – 23 серпня.
Матеріал підготовлено у 2020 році
Інші роки: