ХАРКІВЩИНА: WEB-проект Харківської обласної універсальної наукової бібліотеки

« Бібліографічні покажчики

 

Леонід Юхвід

Біобібліографічний покажчик [2009]

До 100-річчя від дня народження українського письменника

Посібник містить довідкову та бібліографічну інформацію про друкований творчий доробок українського радянського письменника Л.А.Юхвіда та матеріали про його життєвий та творчий шлях.
Адресовано літературознавцям, викладачам, студентам, краєзнавцям, працівникам бібліотек, а також усім, хто цікавиться історією літератури, театрального життя.

 1. Передмова
 2. Творче життя майстра “легкого” жанру
 3. Основні дати життя і творчості Леоніда Юхвіда
 4. Видання творів Л. Юхвіда
 5. Література про життя та творчість

 

Передмова

Видання є першим самостійним біобібліографічним посібником , яке присвячено Леоніду Ароновичу Юхвіду, українському радянському прозаїку, драматургу, журналісту.

Відкривають покажчик оглядова стаття “Творче життя майстра “легкого” жанру” та довідкові матеріали “Основні дати життя та творчості Леоніда Юхвіда”, що дають змогу ознайомитися із життєписом літератора.

Бібліографічна частина посібника містить відомості про друковані твори Л.Юхвіда (вірші, романи, повісті, оповідання, п’єси, його переклади, рецензії) та документи різних років видання про його життєвий та творчий шлях (науково-популярна, довідкова, навчальна, бібліографічна, художня література; статті із книг, журналів, центральних, обласних газет).

Бібліографічний масив згруповано за двома розділами. У першому розділі “Видання творів Л.Юхвіда” творчий доробок письменника подано за хронологією видань (крім творів – передруків, які подано слідом за першодруком). У другому розділі “Література про життя та творчість Л.Юхвіда” записи розміщено за алфавітом прізвищ авторів та (або) назв документів (підрозділи: загальні матеріали; екранізація комедії “Весілля в Малинівці”; бібліографічні матеріали); за хронологією розташовано публікації про художні твори письменника та постановку його п’єс (підрозділи: рецензії, відгуки на окремі художні твори Л.Юхвіда; сценічна історія п’єс драматурга).

Бібліографічний опис здійснено за чинними в Україні стандартами (ДСТУ ГОСТ 7.1: 2006 “Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання” *, ДСТУ 3582-97 “ Скорочення слів в українській мові у бібліографічному описі. Загальні правила та вимоги”, ГОСТ 7.12-93 “Сокращение слов в русском языке. Общие требования и правила ”). При необхідності опис супроводжується довідковими анотаціями. Документи, не опрацьовані de visu , позначено астериском (*), деякі описи наводяться в скороченому варіанті.

Пошукові можливості посібника розширюють посилання на відповідні номери бібліографічних записів, а також іменний допоміжний покажчик.

У роботі над покажчиком використані каталоги та картотеки, фонди Харківської обласної універсальної наукової бібліотеки, Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г.Короленка, а також друковані бібліографічні джерела.

* В опису не вказано загальне позначення матеріалу документів терміном “Текст”

 

Творче життя майстра “легкого” жанру

Біографія українського письменника Леоніда Ароновича Юхвіда – типова і характерна для цілого покоління радянських людей, які жили і творили у добу становлення і розвитку соціалістичного суспільства.

 

Л.Юхвід народився 5 травня 1909 р. у с. Гуляйполе Запорізької області у родині адвоката. Після смерті батька велика сім’я залишилася без засобів існування. Леонід вимушений був покинути школу, закінчивши 5 класів. Із скупих рядків його автобіографії відомо, що юний Леонід працював учнем у друкарні, у полі; одержав “призначення в міліцію”, яка в ті часи вела боротьбу із залишками махновщини. “Але я був жорстоко обдурений, – писав Л.Юхвід – замість коня і нагана, про що я мріяв, мені дали товстий реєстраційний журнал, і я цілоденно розносив папірці по установам”.

Три дати біографії визначили подальший життєвій шлях Леоніда Юхвіда: 1925 рік – вступ до комсомолу; 1927 рік – перші твори, надруковані у криворізькій газеті “Червоний гірник” (оповідання “Крицевий кінь”, “Будьонівка”, повість “Пристань”); 1931 рік – вступ до лав Комуністичної партії СРСР. У 1929–1933 рр. працює у редакції вищеназваного часопису, продовжує займатися літературною діяльністю. Л.Юхвід пише вірші, які публікуються на сторінках журналу “Гарт” під загальною назвою “За хліб”. У 1932 р. вийшов друком прозовий твір – роман “Вибух”. І хоча роман молодого літератора, природно, був недосконалим (натуралістична описовість, нахил до ілюстративності через недостатню глибину художнього узагальнення нових явищ дійсності та людських типів), у творі відчувається подих часу, подих буремних днів першої п’ятирічки (1928–1932 рр.); подана спроба показати життя людей Криворіжжя, працю робітників шахт і копалень. Цій темі – змалюванню трудового, громадського життя, побуту шахтарської молоді – письменник присвячує декілька оповідань, які видано збіркою під назвою “На життя” (1932 р.).

Після літературних проб Л.Юхвід вирішує остаточно зайнятися літературно-публіцистичною справою. У 1933 р. він переїжджає до Харкова. Перші роки перебування у місті пов’язані з його діяльністю в оргкомітеті, в правлінні новоствореної Спілки радянських письменників України. Художня творчість Л.Юхвіда була оцінена літераторами: у 1934 р. він стає членом Спілки письменників Радянського Союзу.

У літературі 1930-х років революційна тематика займала одне із провідних місць. Проза, драматургія прокладали нові шляхи в естетичному освітленні подій Жовтневої революції і громадянської війни. Л.Юхвід намагається художньо змалювати явища, події суспільного життя в прозових і драматичних творах. У 1938 р. написана повість “Оля” про самовіддану боротьбу батьків і дітей за становлення Радянської влади. В центрі твору постає образ сільської дівчинки Олі ( натури яскравої, самобутньої, чутливої на добро і справедливість), характер якої формується в складних умовах класових битв. На цій повісті виховувалося молоде покоління захисників Вітчизни. Нею захоплювалася Герой Радянського Союзу, комсомолка, учасниця Краснодонського підпілля Уляна Громова. Ця книга для юнацтва перевидавалася декілька разів у повоєнні роки, перекладена російською мовою.

У відтворенні картин минулого і сучасного життя народу плідними були жанрові пошуки Леоніда Юхвіда. Написання п’єс стало головним у творчій праці письменника. Визначальною рисою його художніх творів було поєднання драматичного і комічного, створення глибоко драматичної ситуації, не нехтуючи водночас смішним і веселим, що є в житті і чим завжди багата душа трудової людини. Майстерно написана ним героїчна п’єса “Весілля в Малинівці” (1937 р.) є переконливим доказом успішної новаторської роботи автора в жанрі радянської музичної комедії. “Весілля в Малинівці” – твір про значні й складні події громадянської війни. Проте значимість і серйозність теми не тільки не завадили, а навпаки, допомогли Леоніду Юхвіду створити зразкову музичну комедію. Особливістю цієї п’єси є те, що її комедійність не в навмисних трюках, недоумкуватих персонажах і штучних ситуаціях, характерних для багатьох оперет, а в джерелах українського народного гумору, фольклору. У комедії діють живі, повнокровні образи, характери яких чітко змальовані, вчинки логічно вмотивовані. Їх мова, дотепи сповнені справжнього народного гумору. Саме народність художніх засобів обумовила органічне введення музичних і танцювальних номерів, які розвивають дію п’єси, випливають з емоційного стану дійових осіб. Комедія перевидавалася у 1938, 1941, 1954, 1956, 1976 рр. Причому, при повторному виданні твору Л.Юхвід відредагував його: зроблені зміни в ряді сцен, деякі епізоди вилучені, замість них введені нові; виразнішими стали образи, старанно опрацьована мова персонажів.

Поряд з іншими письменниками Харкова Л.Юхвід бере активну участь у створенні нового репертуару вітчизняних театрів. Досить різноманітна сценічна історія п’єс драматурга. Під час написання комедії “Весілля в Малинівці” Л.Юхвід поділився міркуванням щодо сюжету, замальовок майбутньої оперети з театральними діячами Г.Яроном і О.Покровським. Проект оригінальної п’єси сподобався керівникам Московського театру оперети. Для написання музичної комедії на допомогу Л.Юхвіду запросили драматурга, режисера В.Типоту і композитора Б.Олександрова. Майже одночасно у Харкові йшла підготовка до постановки оперети “Весілля в Малинівці”. Л.Юхвід і режисер М.Авах підготували лібрето, композитор О.Рябов написав музику. На початку листопада 1937 р. з деякою різницею в лібрето і музиці відбулася прем’єра вистави на сцені Харківського театру музкомедії та Московського театру оперети. Успіх був передбачений, оскільки показ народних пісень і танців створювали атмосферу романтичного підйому, яскравості, веселості, завзятості українських селян, червоноармійців, відважних котовців, борців за владу Рад. Незвична тематика оперети, самобутні характери, яскрава народна мова, соковитий гумор діючих осіб визначили подальшу сценічну долю “Весілля в Малинівці”. З кінця 1930-х років комедію показували на сценах музтеатрів Харкова, Києва, Москви, Ленінграда, Чернігова, Кишинева, Омська, Софії, містах Узбекистану, Казахстану та ін. Загальне визнання одержав твір Леоніда Юхвіда після його екранізації. У 1967 р. було знято кольоровий, широкоформатний кінофільм “Весілля в Малинівці” (режисер А.П.Тутишкін, художник С.Я.Малкін, оператор В.К.Фастович). На ІІІ Всесоюзному кінофестивалі (Ленінград, 1968 р.) група комедійних акторів була удостоєна спеціальної премії, що відповідало рівню 1-ї премії.

У контексті розвитку національних традицій української оперети Л.Юхвід брав участь в інсценізації творів М.Гоголя. У Харкові, Києві з великим успіхом пройшли оперети “Сорочинський ярмарок” (1936–1938 рр., композитор О.Рябов, лібрето Л.Юхвіда та М.Аваха), а також “Майська ніч” (1936 р., композитор О.Рябов, лібрето Л.Юхвіда). Постановка цих вистав засвідчила, що вперше на опереткову сцену вийшли герої класичного вітчизняного твору. На початку 1937 р. Московський театр оперети під керівництвом диригента О.В.Покровського запросив лібретистів Л.Юхвіда, М.Аваха і композитора О.Рябова з метою надати допомогу у постановці російського варіанту оперети “Сорочинський ярмарок”. Оперета набула великої популярності у москвичів. Її було повторно поставлено на сцені Зеленого театру Центрального парку культури і відпочинку. Вдало інсценізовані твори М.Гоголя започаткували багаторічний успіх постановки “Сорочинського ярмарку” і “Майської ночі” на сценах вітчизняних музтеатрів.

У довоєнну добу Л.Юхвід написав роман “Щасливий день” (1938 р.), оповідання “Великий день” (1937 р.), “Ефект” (1938 р.), п’єси “Сам собі ворог” (1938 р.), “На світанні” (1939 р.) та інші твори. П’єса “Син Ямато” (1935 р.) була поставлена на сцені Харківського театру робітничої молоді у 1936 р. У цьому творі драматург спробував відтворити визвольну боротьбу народів Далекого Сходу. Проте недостатність матеріалів про життя патріотів позначилась на художній якості п’єси.

Весною 1941 р. Л.Юхвід і О.Рябов запропонували Московському театру оперети поставити музичну комедію “Коли помиляються двоє” за однойменною п’єсою. В основі сюжету твору – відображення праці науковців, розборок щодо штучного дощування шляхом конденсації вологи в атмосфері. Звістка про війну змусила Л.Юхвіда переробити п’єсу, показати життя народу у воєнну годину. За сценарієм О.Алексєєва оперету було поставлено під назвою “Ночь в июне ”. Це був перший відгук театральної Москви на події Великої Вітчизняної війни.

На початку війни Л.Юхвід був редактором пересувної радіостанції “Дніпро”, працював разом з українськими письменниками А.Шияном, В.Кучером, П.Козланюком, Я.Галаном. У 1942 р. по радіо було передано п’єсу Л.Юхвіда “Вперед, на Київ”. У 1942–1945 рр. Леонід Юхвід як військовий журналіст працює у газеті танкової армії маршала П.С.Рибалка. З танкістами він пройшов весь фронтовий шлях до повного розгрому фашистських військ у Берліні. Нагороджений орденом Великої Вітчизняної війни 2-го ступеня.

Творча діяльність Л.Юхвіда як редактора і письменника у воєнні і повоєнні роки була спрямована на висвітлення простих людей міцного гарту, щирого і доброго серця. Воєнний досвід дав йому нові теми, нових героїв. Письменник приділяв неабияку увагу юному читачеві. З’являються оповідання “Син”, “Комісар”, “Танки над Дніпром”, “Біля старого млина”, “Три танкіста”, “Безсмертя”, “Повернення”, “Маленька Паша”, “Юра Н.”, “Як Валя шукала гусей”, “Сашкова пригода”, “Було таке”, “В курсі діла” та інші. У повістях “Мишко Конюшенко” (1946 р.), “Вояка” (1944, 1961, 1963 рр.), п’єсі “До побачення в травні” (1964 р.) зображено молоде покоління, їхня участь у боротьбі з фашистськими загарбниками. У повісті “Вояка” тема війни висвітлена по-новому, неповторно, на матеріалах зібраних по гарячим слідам подій. Взимку 1943 р., коли точилися запеклі бої на захід від Києва, з великим нетерпінням чекає радянських воїнів головний герой повісті “Вояка” – Мишко. Думаючи, що його батько – партизан, хлопець поривається до лісу; разом зі своїми друзями хоробро воює з фашистами, заслужено одержує бойову нагороду. Чимало епізодів і пригод, відтворених у повісті, щедро забарвлені народним гумором. Підзаголовок п’єси “До побачення в травні” Л.Юхвід назвав “романтична історія”, оскільки твір сповнений суворої романтики боротьби с ворогами. Юні герої – партизанська розвідниця Метелиця, молодий солдат Василько, друзі – однокласники Федько, Петро, і Марійка – рятують від розправи жителів партизанського села.

У 1950-ті роки Л.Юхвід продовжує писати драматичні твори: “Моя знайома”, “П’ята правда”, “Любов і кільця”. Багатьма позитивними рисами вирізняється п’єса “Чудесний край” (1951 р.). В п’єсі автор вдало застосовує художні засоби народного мистецтва. Героями комедії виступають голова колгоспу Галя, її наречений Остап Гончар (в минулому підполковник-фронтовик), його бойові друзі: капітан саперних військ, інженер Віра, шофер Сафар, літній колгоспник Юхим – керівник самодіяльної капели та інші. Образи розкрито всебічно: показано їх ліричні, інтимні почуття, їх кипуча діяльність на будівництві колгоспної електростанції. В цій комедії, де чимало непідробного гумору, бадьорості, життєрадісності, втілена основна ідея твору – сила народної волі, народного патріотизму. Музичний матеріал п’єси, який побудовано на фольклорі, органічно пов’язаний з відображеними подіями і психологічним станом дійових осіб. У п’єсі “Голуба фортеця” (1954 р.) драматург знову повертається до висвітлення наукових досліджень зі штучного дощування. Письменник чітко, точно будує сюжет твору, створює систему образів. Персонажі п’єси, в основному наукові працівники, проводять складні й навіть небезпечні дослідження під керівництвом доктора технічних наук А.Турбая. Один дослід закінчився трагічно, іде підготовка його повторення і це загрожує життю науковців. Тематика і коло дійових осіб в п’єсі не дали змоги в повній мірі використати багату палітру гумору, фольклору. У вищеназваних п’єсах головні позитивні персонажі – це справжні, а не шаржовані чи скарикатурені герої; в творах багато веселих, дотепних ситуацій. П’єсу “Чудесний край” поставлено на сцені театрів музкомедії Харкова, Києва, Москви, Омська та інших містах.

Видані дві збірки драматургічних творів Л.Юхвіда – “Комедії” (1954 р.) та “Маленькі комедії” (1958 р.) – посіли значне місце в репертуарі клубних сцен країни.

Мова творів Леоніда Юхвіда має народну основу, його слово – вдумливе, палке, щире й дотепне. Саме тому так легко сприймаються його художні твори читачами, глядачами.

Чималий доробок залишив нам письменник, життя якого передчасно урвалося 2 вересня 1968 р. Краще з того, що Л.Юхвід написав, ще довго буде цікавити шанувальників цього літературного таланту.

 

Основні дати життя і творчості Леоніда Юхвіда

1909, 5 травня

Народився в с. Гуляйполе Запорізької області в сім’ї адвоката

1925

Вступив до комсомольської організації
1927 Надруковано перші оповідання “Будьонівка”, “Крицевий кінь”, повість “Пристань” та ін.
1929–1933 Працював в редакції криворізької газети “Червоний гірник”
1930 Опубліковані вірші під назвою “За хліб” на сторінках журналу “Гарт”
1930-ті роки, друга половина У співпраці з режисером М.Авахом інсценізував твори М.Гоголя “Майська ніч” та “Сорочинський ярмарок”
1931 Член Комуністичної партії Радянського Союзу
1932 Опубліковані роман “Вибух”, уривок з кінороману “Полум’ярі”, оповідання “На життя”
1933 П’єсу “Тріумф” поставлено на сцені драмтеатру Кривбасу
з 1933 року На літературній роботі в Харкові
1934 Член Спілки письменників Радянського Союзу.

Написана п’єса “Замах”

1935 Опубліковано п’єсу “Син Ямато”, повість “Веселе дитинство”
1936–1938 Постановка п’єс “Син Ямато”, “Сам собі ворог” на сцені Харківського театру робітничої молоді
1937, березень На сцені Московського державного театру оперети відбулася вистава “Сорочинський ярмарок” О.П.Рябова на лібрето Л.Юхвіда за М.Гоголем
1937, 4 листопада Вперше поставлено оперету “Весілля в Малинівці” (назва вистави “Назар Забара”) на сцені Харківського театру музкомедії
1937 Вийшла друком комедійна п’єса “Весілля в Малинівці” (передруковано у 1938, 1941, 1954, 1956, 1976 рр.).

Опубліковано оповідання “Великий день”

1938 Видано роман “Щасливий день”, повість “Оля” (передруковано у 1959, 1967, 1988 рр.), оповідання “Ефект”, перевидано п’єсу “Сам собі ворог”
1939 Надруковано п’єсу “На світанні”
1940 Опубліковано комедійну п’єсу “Коли помиляються двоє”
1941–1945 На початку Великої Вітчизняної війни був редактором радіостанції “Дніпро”, служив військовим кореспондентом газети танкової армії маршала П.С.Рибалка (1942–1945). Нагороджений орденом Вітчизняної війни 2-го ступеня
1941, травень–липень Приїзд Л.Юхвіда і композитора О.Рябова до Москви. Постановка п’єси “Ночь в июне ” (переробка п’єси “Когда двое ошибаются”)
1942 Відбулася радіопередача п’єси Л.Юхвіда “Вперед, на Київ”. Опубліковано п’єсу “Чорноморець”
1942–1943 Написані оповідання: “Маленька Паша”, “Як Валя шукала гусей”, “Юра Н.”, “В курсі діла”, “Сашкова пригода”, “Петрик і Сашко”, “Було таке”, “Син”, “Комісар”, “Танки над Дніпром”, “Біля старого млина”, “Три танкіста”, “Безсмертя”, “Повернення”
1944 Написана повість “Вояка” (видання 1963 р.)
1946 Вийшла друком повість “Мишко Конюшенко”
1951 Видана п’єса “Чудесны й край”
1954 Опублікована п’єса “Голуба фортеця”, збірка п’єс “Комедії”
1955 Надруковано водевіль “Небезпечний обхід”
1957 Опубліковано сатиричну комедію “Контора і комора”
1958 Надрукована збірка “Маленькі комедії”
1959 Опублікована п’єса “Баян”
1964 Вийшла друком п’єса “До побачення в травні”
1967 Прем’єра художнього фільму “Весілля в Малин ів ці”, режисер А.П.Тутишкін
1968, 2 вересня Помер Леонід Аронович Юхвід у м. Харкові. Поховано письменника на міському кладовищі № 12
1969 Вийшла друком збірка повістей і оповідань під назвою “У полум’ї”
1976 Надруковано збірник “П’єси”
1988 Вийшла друком повість “Оля”

 

Видання творів Л. Юхвіда

 

Поезія

 1. * За хліб : [вірші] / Л.Юхвід // Гарт. – 1930. – № 9. – С. 85-90.

Проза

 1. У полум’ї : повісті та оповідання / Л.Юхвід. – Х. : Прапор, 1969. – 400 с. : ілюстр. – Зміст : Оля : повість. – С. 5-258 ; Вояка : повість. – С. 259-368 ; Батькові діти : оповідання (1942–1943) : Маленька Паша ; Як Валя шукала гусей ; Юра Н. ; В курсі діла ; Сашкова пригода ; Петрик і Сашко ; Було таке. – С. 369-399.

Романи

 1. * Вибух : роман / Л.Юхвід. – Х.; К. : Л-ра і мистецтво, 1932. – 214 с.
 2. * Полум’ярі : уривок з кінороману / Л.Юхвід // Гарт. – № 1/2. – С. 134-141.
 3. * Щасливий день : роман / Л.Юхвід // Молодий більшовик. – 1938. – Кн. 11. – С. 77-107 ; Кн. 12. – С. 77-109 ; 1939. – Кн. 1. – С. 83-106.
  Див . також : № 67, 68, 81.

Повісті

 1. * Комісар Булкін : (з повісті “Пристань”) / Л.А.Юхвід ; пер. з рос. В.Сосюри. – Х. : ДВУ, 1927. – 48 с. : ілюстр.
 2. * Комісар Булкін : (з повісті “Пристань”) / Л.А.Юхвід ; пер. з рос. В.Сосюри. – Х. : ДВУ, 1929. – 46 с. : ілюстр.
 3. * Веселе дитинство : повість / Л.А.Юхвід // Рад. л-ра. – 1935. – Кн. 2. – С. 86-115 ; Кн. 3. – С. 54-82.
 4. * Оля : повість / Л.А.Юхвід ; ілюстр. Й.Дайця. – [К.] : Дитвидав УРСР, 1938. – 268 с., 10 л. ілюстр.
 5. * Оля : повість / Л.А.Юхвід ; ілюстр. В.Євдокименка. – [Допов., доопрац. вид.]. – К. : Дитвидав УРСР, 1959. – 326 с. : ілюстр.
 6. Оля : повесть для сред. и ст. возраста / Л.Юхвид. – М. : Дет. лит ., 1967. – 336 с.
 7. Оля : повість / Л.А.Юхвід. – Х. : Прапор, 1988. – 304 с.
 8. Мишко Конюшенко : повість / Л.Юхвід ; худож. Л.Худяк. – К. ; Л. : Молодь, 1946. – 96 с. : ілюстр.
 9. Вояка : повість / Л.Юхвід ; мал. Р.Волинського. –Х. : Харк. кн. вид-во, 1963. – 183 с. : ілюстр. – Повість написана у 1944 р., допов. у 1961 р.
  Див. також : № 2, 72, 74, 75, 79, 80.

Оповідання

 1. * Будьонівка : оповідання / Л.А.Юхвід // Червоний гірник. – 1927.
 2. * Крицевий кінь : оповідання / Л.Юхвід // Червоний гірник. – 1927.
 3. * На життя : [оповідання] / Л.А.Юхвід. – Х.; О. : Молодий більшовик, 1932. – 40 с. : ілюстр.
 4. * Великий день : оповідання / Л.Юхвід // Літ. журн. – 1937. – № 10. – С. 97-109.
 5. * Ефект : [оповідання] / Л.Юхвід // Літ. журн. – 1938. – № 12. – С. 41-43.
  Див. також : № 2.

Драматургія

 1. Комедії : [п’єси “Весілля в Малинівці”; “Чудесний край”; “Голуба фортеця”] / Л.А.Юхвід. – Х. : Кн.-газ. вид-во, 1954. – 196 с.
 2. * Маленькі комедії : збірник / Л.А.Юхвід. – Х. : Обл. вид-во, 1958. – 316 с. – Із змісту : П’ята правда ; Любов і кільця ; Ліночка.
 3. П’єси / Л.Юхвід. – К. : Дніпро, 1976. – 224 с. : фотогр. – Зміст : Весілля в Малинівці : нар. комедія на 3 д., 5 картин. – С. 3-80 ; Чудесний край : муз. комедія. – С. 81-162 ; До побачення в травні : романт. історія. – С. 163-223.
 4. * Смерть Нохема Штеєрмана : [п’єса] / Л.Юхвід // Життя і революція. – 1933. – № 7. – С. 49-68.
 5. * Син Ямато : [п’єса] / Л.Юхвід // Літ. газ. – 1935. –12 листоп.
 6. * Сам собі ворог : п’єса на 3 д., 5 картин / Л.Юхвід // Червоний шлях. – 1936. – № 2. – С. 5-41.
 7. * Весілля в Малинівці : героїч. комедія на 3 д. / Л.Юхвід. – [Х., 1937].
 8. * Весілля в Малинівці : муз. п’єса на 3 д., 5 картин / Л.Юхвід // Літ. журн. – 1938. – № 2/3. – С. 9-58.
 9. * Весілля в Малинівці : героїч. комедія на 3 д. / Л.А.Юхвід. – К. : Мистецтво, 1941. – 132 с.
 10. * Свадьба в Малиновке : пьеса в 3 д., 5 карт. / Л.Юхвид, М.Авах ; пер. с укр. В.Типот а ; муз. Б.Александрова, А.Рябова. – М. : ВУОАП, 1956. – 65 л. – Стеклогр. изд.
 11. * Сам собі ворог : п’єса на 3 д., 5 картин / Л.А.Юхвід. – К. : Держлітвидав, 1938. – 72 с. – (Театральна бібліотека).
 12. * На світанні : п’єса на 1 д. / Л.Юхвід // Молодий більшовик. – 1939. – Кн. 11/12. – С. 77-85.
 13. * Чорноморець : п’єса на 1 д. / Л.А.Юхвід. – Уфа : СРПУ, 1942. – 24 с.
 14. Небезпечний обхід : (маленький водевіль) / Л.Юхвід // Харків : альманах. – Х., 1955. – Кн. 8. – С. 175-183.
 15. Контора і комора : сатир. комедія / Л.А.Юхвід // Прапор. – 1957. – № 6. – С. 102-116 ; № 7. – С. 104-114.
 16. * Баян : пьеса в 1 д. / пер. с укр. Е.Весенина / Л.Юхвид // Молодой колхозник. – 1959. – № 12. – С. 22-24.
 17. До побачення в травні : романт. історія : [п’єса] / Л.Юхвід ; мал. І.Горбенка. – К. : Держ. вид-во дит. л-ри УРСР, 1964. – Із змісту : Від автора : [поради щодо постановки п’єси на сцені аматор. театру]. – С. 68-70.
 18. Див. також № 69-71, 73, 76-79, 81, 83-116.

Переклади

 1. Бахтін Г. Весна, струмочки : маленька комедія / Г.Бахтін ; пер. з рос. Л.Юхвіда // Прапор. – 1963. – № 10. – С. 90-93.

Рецензії, відгуки про творчість окремих письменників

 1. * Ол. Гуреїв “На околиці” : [про оповідання О.Гуреїва] / Л.Юхвід // Літ. газ. – 1934. – 19 листоп.
 2. * За творче співробітництво письменників з театром : [драм. твори І.Микитенка] / Л.Юхвід // Театр Революції. – 1935. – 18 лют.
 3. * 55-річчя літературної діяльності Ольги Кобилянської : [вітання від письменників, у т.ч. Л.Юхвіда] // Літ. журн. – 1940. – № 11/12. – С. 200.
 4. Весела вистава : [п’єса І.Снегірьова “Великий виграш”] / Л.Юхвід // Соціаліст. Харківщина. – 1954. – 31 груд.
 5. Шлях драматурга : до 70-річчя Л.Болобана / Л.Юхвід // Прапор. – 1963. – № 9. – С. 85.
 6. Шлях драматурга : [про творчість Л.В.Болобана] / Л.Юхвід // Болобан Л.В. Наддніпрянці : п’єси / Л.В.Болобан ; вступ ст. Л.Юхвіда. – Х., 1963. – С. 319-326.

 

 

Література про життя та творчість

Загальні матеріали

 1. Біба П. Леонід Юхвід : [про творч. шлях письменника] / П.Біба // Культура і життя. – 1969. – 29 трав.
 2. Брюгген В. Довге творче життя : до 70-річчя Л.Юхвіда / В.Брюгген // Вечір. Харків. – 1979. – 6 черв.
 3. ГельфандбейнГ. Майстер героїчної комедії / Г.Гельфандбейн // Соціаліст. Харківщина. – 1984. – 5 трав.
 4. Гельфандбейн Г. Талант, відданий народу : (до 60-річчя з дня народж. письменника) / Г.Гельфандбейн // Вечір. Харків. – 1969. – 12 трав.
 5. Історія української літератури : у 2 т. Т. 2. Радянська література / редкол. : І.О.Дзеверін (голова) [та ін.]. – К. : Наук. думка, 1988. – 742 с. – Із змісту : [Про роман “Вибух” ; Л.Юхвід працює на радіостанції “Дніпро” (травень 1943 р.– лютий 1944 р.)]. – С. 47, 142, 160.
 6. КенигсбергМ.И. Юхвид Леонид Аронович (22 ІV [5. V]. 1909 – 2 ІХ. 1968) / М.И.Кенигсберг // Краткая Литературная энциклопедия / гл. ред. А.А.Сурков. – М., 1975. – Т. 8. – Стб. 1028.
 7. Кор К.Р. Письменник Юхвід – ударник засівної / К.Р.Кор // Літ. газ. – 1933. – 21 лип.
 8. Михайлов М. Леоніду Юхвіду – 60 / М.Михайлов // Культура і життя. – 1968. – 16 трав.
 9. Міжнародна конференція “Слобожанські читання” за музеєфікацію та відновлення некрополів Харківщини – нашої безцінної духовної і культурної спадщини, 27-28 верес. 2007 р., м. Харків / підгот. С.А.Бахтіна. – Х., 2007. – 48 с. : табл. – Із змісту : Друге міське кладовище (м. Харків. вул. Пушкінська, 102) : [знаходиться могила Л.Юхвіда]. – С. 8.
 10. МуратовІ. Щедре творче життя : до 60-річчя Л. Юхвіда / І.Муратов // Соціаліст. Харківщина. – 1969. – 16 трав.
 11. [О пьесе “Сын Ямато” ; Деятельность Л.Юхвида в годы Великой Отечественной войны] // История украинской советской литературы / Ин-т лит. им. Т.Г.Шевченко ; отв. ред. С.А.Крыжановский. – К., 1965. – С. 292, 345 .
 12. Памяти Л.А.Юхвида // Крас. знамя. – 1968. – 3 сент.
 13. Пам’яті Л.Юхвіда // Прапор. – 1968. – № 10. – С. 111.
 14. * Плоткін Г. Майстер “легкого” жанру : (до 50-річчя з дня народж. Л.Юхвіда) / Г.Плоткін // Літ. газ. – 1959. – 5 трав.
 15. * Смолич Ю. Розповідь про неспокій триває. Ч. 2 / Ю.Смолич. – К. : Рад. письменник, 1969. – 283 с. – Із змісту : [Про творчість Л.Юхвіда]. – С. 142.
 16. Творчий вечір письменника // Соціаліст. Харківщина. – 1959. – 13 трав.
 17. ТимченкоВ.Д. Юхвід Леонід Аронович / В.Д.Тимченко // Літературна Харківщина : довідник / за заг. ред. М.Ф.Гетьманця. – Х., 1995. – С. 358-359.
 18. Леонид Юхвид // 22 июня – 9 мая. Писатели Украины в Великой Отечественной : библиогр. справ. – К., 1985. – С. 493 : портр.
 19. Юхвид Леонид Аронович // УСЭ. – К., 1985. – Т. 12. – С. 538.
 20. ЛеонідЮхвід // Письменники Радянської України : біобібліогр. довід. / уклад. О.Петровський. – К., 1966. – С. 771 : фотогр.
 21. ЛеонідЮхвід // Письменники Радянської України, 1917–1987 : біобібліогр. довід. / авт.-упоряд. : В.К.Коваль, В.П.Павловська. – К.,1988. – С. 679 : фотогр.
 22. ЛеонідЮхвід : (біогр. довідка) // П’єси / Л.Юхвід. – К., 1976. – С. 223.
 23. Юхвід Леонід Аронович // Український Радянський Енциклопедичний Словник : в 3 т. / відп. ред. А.В.Кудрицький. – 2-е вид. – К., 1987. – Т. 3. – С. 708.

 

Рецензії, відгуки на окремі художні твори Л.Юхвіда

 1. * ГончаренкоЯ. [Про роман “Вибух”] / Я.Гончаренко // Життя і революція. – 1932. – № 8/9. – С. 133-134. – Рец. на кн. : Юхвід Л. Вибух : роман / Л.Юхвід. – Х. ; К. : Л-ра і мистецтво, 1932.
 2. [Пророман “Вибух”] // Історія української літератури ХХ століття : у 2 кн. Кн. 1. Перша половина ХХ століття / за ред. В.Г.Дончика. – К., 1998. – С. 244.

***

 1. * БорщагівськийО. “Замах” : нова п’єса Л.Юхвіда / О.Борщагівський // Літ. газ. – 1934. – 6 трав.

***

 1. * Нова п’єса Юхвіда : [п’єса про пробл. приват. власності. Назви не має] // Літ. газ. – 1935. – 24 трав.

***

 1. * Нова п’єса Л.Юхвіда [“Сам собі ворог”] // Літ. газ. – 1938. – 24 серп.

***

 1. * РозумієнкоО. [Про повість “Оля”] / О.Розумієнко // Літ. журн. – 1939. – № 1. – С. 118-120. – Рец. на кн. : Юхвід Л. Оля / Л.Юхвід. – [К.] : Дитвидав УРСР, 1938. – 226 с.

***

 1. * ШмигельськийА. Нова комедія [“Коли помиляються двоє”] / А.Шмигельський // Літ. газ. – 1940. – 15 листоп.

***

 1. * Шумило М. Незагнузданий пегас : [про повість “Мишко Конюшенко”] / М.Шумило // Літ. газ. – 1947. – 24 квіт.
 2. * Пролітературу для дітей : [про повість “Мишко Конюшенко”] // Рад. освіта. – 1948. – 27 лют.

***

 1. РоманенкоЛ. Комедії Л.Юхвіда : [про п’єси “Весілля в Малинівці”, “Чудесний край” і “Голуба фортеця”] / Л.Романенко // Соціаліст. Харківщина. – 1955. – 18 трав.

***

 1. ОпанасенкоЗ.Читатели о книгах : [отзыв библиотекаря о сб. “Маленькі комедії” (1958) ] / З.Опанасенко // Крас. знамя. – 1958. – 19 окт.
 2. Книжка до ювілею : [про зб. “Маленькі комедії”] // Прапор. – 1959. – № 5. – С. 121.

***

 1. [Проп’єси “Син Ямато”, “Моя знайома”, повість “Мишко Конюшенко” ; Л.Юхвід у 1941–1945 рр.] // Історія української літератури : в 2 т. Т. 2. Радянська література / Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка ; редкол. : О.І.Білецький (голова) [та ін.]. – К. : Вид-во АН УРСР, 1959. – С. 271, 317, 413, 428.

***

 1. МиценкоМ. Коли оживає минуле / М.Миценко // Соціаліст. Харківщина. – 1963. – 23 жовт. – Рец. на кн. : Юхвід Л. Вояка : повість / Л.Юхвід. – Х. : Кн. вид-во, 1963. – 183 с. : ілюстр.

***

 1. Історія української літератури : у 8 т. Т. 7. Література періоду завершення будівництва соціалізму та Великої Вітчизняної війни / Б.С.Буряк [та ін.]. – К : Наук. думка, 1971. – 402 с. – Із змісту : [Про роман “Вибух”, комедійну п’єсу “Весілля в Малинівці”]. – С. 13, 16, 40, 269, 277, 278.

 

Сценічна історія п’єс Л.Юхвіда.

Вистави за сценарієм та інсценізацією Л.Юхвіда

 1. * ЯнковскийМ. Советский театр оперетты / М.Янковский. – М. ; Л., 1962.

Имеются сведения о постановке пьес Л.Юхвида .

 1. ЯронГ.М. О любимом жанре. – 2-е изд., перераб. / Г.М.Ярон. – М. : Искусство, 1963. – 254 с. ; 20 л. ил. – Из содерж. : Принципиально новое : [Моск. театр оперетты, Зеленый театр Центр. парка культуры г. Москвы : история постановки спектаклей “Сорочинская ярмарка” (либретто Л.Юхвида и М.Аваха, комп. А.П.Рябов) и “Свадьба в Малиновке” (либретто Л.Юхвида, комп. А.П.Рябов)]. – С. 178-183, 184, 195, 196, 197.
 2. Украинский театр : муз. театр : [первые украинские оперетты : “Сорочинская ярмарка”, “Майская ночь” (либретто Л.Юхвида); “Свадьба в Малиновке” (1936–1937 гг. в театрах Киева, Харькова); “Чудесный край” ( 1950 г. , Киев) по пьесам Л.Юхвида] // Театральная энциклопедия / гл. ред. П.А.Марков. – М., 1967. – Т. 5. – С. 363.
 3. [ Вистави на сцені Харківського театру музичної комедії у 1937 р. : “Сорочинський ярмарок”, “Майська ніч”, “Весілля в Малинівці”] // Станішевський Ю. Барви української оперети / Ю.Станішевський. – К., 1970. – С. 55-56.
 4. ПосудовськийП. Театри України і Радянська Армія / П.Посудовський. – К. : Мистецтво, 1970. – 131 с. – Із змісту : [Композитор О.П.Рябов написав музику до комедії “Весілля в Малинівці” (лібрето Л.Юхвіда і М.Аваха) ; Радіопередача п’єси “Вперед, на Київ” (1942 р.)]. – С. 34, 68.
 5. СтанішевськийЮ. Інтернаціональний пафос українського радянського музичного театру : огляд вистав за творами письменників брат. респ. СРСР / Ю.Станішевський. – К. : Муз. Україна, 1979. – 158 с. – Із змісту : [Березень 1937 р. : “Сорочинський ярмарок” О.Рябова на лібрето Л.Юхвіда за М.Гоголем на сцені Московського театру оперети ; Кінець 1950-х–середина 1970-х років : оперети “Весілля в Малинівці”, “Майська ніч” на сценах театрів Радянського Союзу]. – С. 19, 21.
 6. СтанишевскийЮ. Странный случай на “Свадьбе в Малиновке”. Автору популярной оперетты однажды пришлось “поделиться” успехом : [о творч. содружестве комп. А.Рябова и Л.Юхвида] / Ю.Станишевский // Зеркало недели. – 2009. – 11 июля (№ 26/27). – С. 16 : фот.
 7. Станішевський Ю. Театр Радянської України / Ю.Станішевський . – К. : Мистецтво, 1980. – 135 с.

Містяться відомості про постановку оперет “Сорочинський ярмарок”, “Майська ніч”, “Весілля в Малинівці” на сценах вітчизняних театрів у різні роки.

 1. Харьковский театр музыкальной комедии : 60 лет / Союз театр. деятелей Украины ; сост. : С.Кузовкин [и др.]. – Х., 1989. – 36 с. : фот. – Из содерж. : Чепалов А. Трудными дорогами “легкого ” жанра : [постановка спектаклей “Свадьба в Малиновке ”, “Сорочинская ярмарка ”, “Майская ночь ” (инсценизация Л.Юхвида и М.Аваха)] / А.Чепалов. – С. 5, 8 ; Из истории Харьковского театра музыкальной комедии, 1937год. – С. 16-17.

***

 1. * “Тріумф” – п’єса Л.Юхвіда : постава держдрами, Кривбас // Літ. газ. – 1933. – 12 лип.

***

 1. * “Син Ямато” [Л.Юхвіда] в Харківському ТРОМі // Літ. газ. – 1936. – 30 січ.
 2. * МуцитМ. Фальшива п’єса “Син Ямато” Л.Юхвіда в Харківському театрі робітничої молоді / М.Муцит // Ленін. зміна. – 1936. – 16 берез.

***

 1. * Мінєєв П. “Весілля у Малинівці” : [вистава на сцені Чернігів. укр. муз.-драм. театру ім. Т.Шевченка] / П.Мінєєв, Л.Глінка // Деснянська правда. – 1960. – 23 листоп.
 2. [Иванов А.С.] Киевский театр музыкальной комедии : [постановка оперетты “Свадьба в Малиновке ”, 1938 г.] / А.С.Иванов // Театральная энциклопедия / гл. ред. П.А.Марков. – М., 1964. – Т. 3. – Стб. 17. – Подпись : А.Ив.
 3. [Загурский Б.И.] Ленинградский театр музыкальной комедии : [постановка оперетты “Свадьба в Малиновке”, 1938 г.] / Б.И.Загурский // Театральная энциклопедия / гл. ред. П.А.Марков. – М., 1964. – Т. 3. – Стб. 480. – Подпись : Б.Заг.
 4. Мукими имени театр (Узбекский театр музыкальной драмы и комедии им. Мукими) : [в 1948 г. поставлен спектакль “Свадьба в Малиновке ”] // Театральная энциклопедия / гл. ред. П.А.Марков. – М., 1964. – Т. 3. – Стб. 999.
 5. [ПрилеповД.И.] Молдавский музыкально-драматический театр : [оперетта “Свадьба в Малиновке”, 1947 г.] / Д.И.Прилепов // Театральная энциклопедия / гл. ред. П.А.Марков. – М., 1964. – Т. 3. – Стб. 883. – Подпись : Д.П.
 6. [ИвановА.С.] Уйгурский театр и драматургия : [в 1948 г. поставлена оперетта “Свадьба в Малиновке ” на сцене Казах. театра оперы и балета (г. Алма-Ата)] / А.С.Иванов // Театральная энциклопедия / гл. ред. П.А.Марков. – М. , 1967. – Т. 5. – Стб. 330. – Подпись : А.Ив.
 7. Харьковский театр музыкальной комедии : [постановка оперетт: “Свадьба в Малиновке” за сценарием Л.Юхвида в 1937, 1949 гг. ; “Майская ночь” и “Сорочинская ярмарка” в 1936 г. (инсценизация Л.Юхвида и М.Аваха по произведениям Н.Гоголя)] // Театральная энциклопедия / гл. ред. П.А.Марков. – М., 1967. – Т. 5. – Стб. 584.
 8. Юхвид Леонид Аронович : [оперетта на либретто Л.Юхвида “Свадьба в Малиновке” поставлена во многих театрах страны] // Театральная энциклопедия / гл. ред. П.А.Марков. – М., 1967. – Т. 5. – Стб. 1072. – Подпись : Л.Б.
 9. ВыскЛ. [55-летие Харьковского театра музкомедии : пять постановок пьесы “Свадьба в Малиновке”, в т.ч. ( 1937 г., реж. М.Авах), ( 1967 г., реж. А.Барсегян), ( 1984 г., реж. Е.Холодов)] / Л.Выск // Харьковский театр музыкальной комедии / Укр. театр. о-во ; сост. : М.Самойлова, С.Кузовкин. – Х., 1984. – С. 5-6, 10-12 : фот. – (Театральный Харьков ; № 7/8).
 10. [Репертуар 1985 г : «Свадьба в Малиновке», постановка А.Барсегяна, реж. Е.Холодов] // Харьковский театр музыкальной комедии / Укр. театр. о-во ; сост. М.Самойлова. – Х., 1985. – С. 9-12 : 7 фот. – (Театральный Харьков ; № 8/9).

***

 1. * “Сорочинський ярмарок” у Харківський музкомедії // Літ. газ. – 1936. – 24 квіт.
 2. * МорскойВ. Большая удача : [“Сорочинская ярмарка” в Музкомедии] / В.Морской // Харьк. рабочий. – 1936. – 8 мая.
 3. * “Сорочинський ярмарок” в театрі Музкомедії // Соціаліст. Харківщина. – 1936. – 14 трав.
 4. * [Постановка спектаклю “Сорочинський ярмарок” Л.Юхвіда та М.Аваха (за М.Гоголем) на сцені Харківського театру музкомедії] // Театр. – 1937. – № 2. – С. 56 ; № 11. – С. 146.
 5. СамойловаМ. Встреча с любимыми героями : [“Сорочинская ярмарка” Л.Юхвида, М.Аваха и комп. А.Рябова на сцене Харьк. театра музкомедии] / М.Самойлова // Крас. знамя. – 1985. – 7 нояб.

***

 1. БибикВ. “Майская ночь” / В.Бибик // Крас. знамя. – 1955. – 2 окт.
 2. Попова Л. “Майська ніч” / Л.Попова // Соціаліст. Харківщина. – 1955. – 13 верес.

***

 1. АлексеевА.Г. Серьезное и смешное : полвека в театре и на эстраде / А.Г.Алексеев ; общ. ред. М.А.Триваса. – М. : Искусство, 1967. – 279 с. : фот. – Из содерж. : Для тех, кто в тылу : [Моск. театр оперетты, весна–июль 1941 г. : о постановке пьесы Л.Юхвида “Ночь в июне” (перераб. пьесы “Когда ошибаются двое”)]. – С. 209-211.

Екранізація комедії “Весілля в Малинівці ”

 1. Знайомі образи на екрані : [про екранізацію героїч. комедії “Весілля в Малинівці”] // Прапор. – 1967. – № 9. – С. 105.
 2. Малкин Семён Яковлевич : [об участии художника в постановке цвет. широкоформат. кинооперетты “Свадьба в Малиновке”] // Кинословарь : в 2 т. / гл. ред. С.И.Юткевич. – М., 1970. – Т. 2. – Стб. 25.
 3. Мал кин Семён Яковлевич : [художник участвовал в постановке фм. “Свадьба в Малиновке”] // Кино : энцикл. словарь / гл. ред. С.И.Юткевич. – М., 1986. – С. 250.
 4. РазлоговК.Э. Всесоюзный фестиваль : [на 3-м фестивале (Ленинград, 1968 г.) комед. актеры, снявшиеся в фм . “Свадьба в Малиновке”, удостоены спец. приза на уровне 1-й премии] / К.Э.Разлогов // Кино : энцикл. словарь / гл. ред. С.И.Юткевич. – М., 1986. – С. 81.
 5. Тутышкин Андрей Петрович (1910–1971) : [режиссер экранизировал оперетту Б.А.Александрова и А.П.Рябова “Свадьба в Малиновке ” в 1967 г.] // Кино : энцикл. словарь / гл. ред. С.И.Юткевич. – М., 1986. – С. 432.
 6. Фастович Вячеслав Ксаверьевич : [оператор снял кф. “Свадьба в Малиновке ”] // Кинословарь : в 2 т. / гл. ред. С.И.Юткевич. – М., 1970. – Т. 2. – Стб. 734.

Бібліографічні матеріали про Л.Юхвіда

 1. Літературний журнал, 1937–1941 : покажч. змісту / Харк. держ. наук. б-ка ім. В.Г.Короленка ; склад. Т.Г.Шерстюк. – Х., 1991. – 64 с. – Алф. покажч. : с. 64.
 2. МацуевН. Советская художественная литература и критика, 1958–1959 : библиогр. [указ.] / Н.Мацуев. – М. : Сов. писатель, 1962. – 674 с. – Алф. указ. имен : с. 671.
 3. Прапор (1956–1988) : покажч. змісту журн. Ч. 1. Художні твори / Харк. держ. наук. б-ка ім. В.Г.Короленка ; уклад. : Т.В.Гологорська [та ін.]. – Х., 1989. – 302 с. – Імен. покажч. авт. та пер. : с. 298.
 4. Радянська література” : сист. покажч. змісту (1933–1945) / Нац. парлам. б-ка України, Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка НАН України ; авт.-уклад. Н.В.Лощинська. – К., 2006. – 106 с. – Імен. покажч. : с. 105.
 5. Театральний Харків, 1917–1941 : бібліогр. покажч. : [у 3 вип.] / Харк. держ. наук. б-ка ім. В.Г.Короленка. – Х., 1992. – Вип. 1-3.
  Вип. 2 / склад. Г.М.Єрофєєва. – 88 с. – Імен. покажч. : с. 84
  Вип. 3 / склад. Г.М.Єрофєєва, Т.В.Гологорська. – 85 с. – Імен. покажч. : с. 79.
 6. Українська радянська література між ІІІ і І V з’їздами письменників, 1954–1959 : бібліогр. покажч. / упоряд. : І.Марченко, Г.Кравченко, Ю.Медведєв. – К. : Рад. письменник, 1959. – 246 с. – Із змісту : Юхвід Леонід Аронович. – С. 197.
 7. Харків ХХ століття : бібліогр. покажч. : у 2 вип. Вип. 2. Видатні Харків’яни (1900–2000) / Харк. держ. наук. б-ка ім. В.Г.Короленка ; уклад. : В.О.Ярошик [та ін.]. – Х., 2003. – 800 с. – Із змісту : Письменники : [про Л.А.Юхвіда]. – С. 695, 696.
 8. Юхвід Леонід Аронович // Календар знаменних і пам’ятних дат Харківщини на 1999 рік : бібліогр. покажч. / Харк. обл. універс. наук. б-ка, Харк. обл. б-ка для юнацтва ; уклад. : Л.О.Сашкова [та ін.]. – Х., 1998. – С. 19-20.
 9. Юхвід Леонід Аронович // Українські письменники : бібліогр. словник : у 5 т. Т. 5. Радянська література / уклад. О.І.Черкашин [та ін.]. – К., 1965. – С. 806-808.

 

Укладач: Єрофєєва Г.М.
Редактор: Грайворонська Н.І.